Home / Oya Modelleri / Kış Aylarının Vazgeçilmezi Tığ İşi Pratik Bere

Kış Aylarının Vazgeçilmezi Tığ İşi Pratik Bere

Kış aylarının vazgeçilmezi olan bere, farklı örgü modelleriyle gardroptaki yerini almaya başladı. Kışın hem soğuktan korunmak için hem de aksesuar olarak kullanılan Tığ İşi Pratik Bere, tığ işi süslemeleriyle ve ponpon detaylarıyla göz doldurur. Pratik ve kolay örgü modeli çalışmasıyla kısa sürede tamamlayabileceğiniz ve keyifle kullanabileceğiniz bir bere yapımını sizlerle paylaşıyoruz.

Tığ İşi Pratik Bere orgumodelleri.net  - Kış Aylarının Vazgeçilmezi Tığ İşi Pratik Bere
Tığ İşi Pratik Bere

Tığ İşi Kolay Bere Yapımı

2.5 mm.’lik tığ ile rahatlıkla bu bere örgü modeli için çalışabilirsiniz. 15 zincir çekilerek başlangıcı yapılan tığ işi bere için her yuvaya 1 tane olacak şekilde tekli trabzan yapılmış. 2 zincir çekilerek geri dönüş yapılmış olan örgü modelinde, ilmeklerin arka kısmına da batırılarak tekli trabzan yapılmış ve başlangıçla bitirilmiş.

Tekrar 2 zincirle geri dönülerek, ilmeklerin başak görünümüne sahip olan motifin arka kısmıntığ batırılarak tekli trabzan yapılmış. ve yine başlangıçla birleştirilmiş.

Baş çevresi ölçüsünde aynı sırayla devam edilerek model örülmüş. Ardından iki ucu birbirine dikilerek, ip bağlanıp her yuvadan 1 ilmek alınmış ve tekli trabzan yapılmış. Bere ölçüsü 20 cm. ulaşıncaya kadar 2.sıra tekrar edilerek örülmeye devam edilmiş.

Püf Noktası Nedir?

Önemli olan püf noktası; döne döne örülmesi. Kesinlikle geri dönülerek örülmeli, yuvarlak olacak şekilde örülmemeli.

Bere yapımına 2 zincir çektikten sonra 2 tekli trabzan yapılarak devam edilmiş, sonraki 2 ilmek ise beraber örülmüş. 2 tekli trabzan ve sonraki 2 ilmekte beraber örülmüş. Bu sırayla örülmeye devam edilmiş. 6. sıra tekrar edilerek örülmeye devam edilmiş.

Her 2 ilmek örülüp kesme yapılmış. Tekrar her 2 ilmek örülüp kesme yapılmış. İğne ile de kalan ilmeklerin için geçilerek, sıkıştırılmış ve boşluk kapatılarak gizlenmiş. İsterseniz berenin tepesine hazır ponpon dikerek bereyi daha da renkli hale getirebilirsiniz.

Videolu Tığ işi bere yapımı anlatımı:

Siz de orgumodelleri.net sitemizde kış aylarında siz, aileniz ve sevdikleriniz için el işi yapabileceğiniz örgü modelleri bulabilir, bunları yapabilir ve değer verdiklerinizi sevindirebilirsiniz.

Hem bu soğuk günlerde onları soğuklardan korur hem de yaptıklarınızı her kullandıklarında sizi hatırlamalarını sağlayabilirsiniz. Bu yazımızda tığ işi pratik bere yapımını anlattık ama sitemizde daha fazla çeşitte örgü modellerini bulabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Tığ İşi İrlanda Kalp Örgü Modeli başlıklı makalemizde irlanda kalp örgü modeli, Tığ İşi İrlanda Kalp Örgü Modeli ve Tığ İşi İrlanda Kalp Örgü Modeli nasıl yapılır hakkında bilgiler verilmektedir.

İlginizi Çekebilir

Tığ İşi Patik Örgü Modeli

Tığ İşi Patik Örgü Modeli

Patikler gerek çeyizlik gerekse de günlük kullanım için oldukça gereklidirler. Zahmetli olmayan yapılışı sayesinde kısa …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir