Home / Oya Modelleri / File Alışveriş Çantası Yapımı

File Alışveriş Çantası Yapımı

Eskide dönemlerde sıklıkla kullanılan daha sonra plastik poşetlerin kullanılmasıyla raftan kalkan file çantalar son dönemde alışveriş poşetlerinin çevre temizliğine aykırı oluşundan ötürü kullanımı azaltmaya yönelik ücretlendirilmesiyle zirvede yerini tutmayı başardı.

Dışarıdan belli bir ücret ile satın alabileceğiniz bu file çantaları belki artık iplerle belki de yeni ipler alarak örmek isteyen hanımlarımıza bizde detaylı bir şekilde yapılışını bu yazımızda anlatacağız.

File Alışveriş Çantası Yapımı orgumodelleri.net  1024x576 - File Alışveriş Çantası Yapımı
File Alışveriş Çantası Yapımı

Çarşıda pazarda marketlerde belki de oyuncak filesi gazetelik olarak kullanabileceğiniz bu pratik file için öncelikle gerekli malzemeler;

  • Kalın bir ip
  • 4 numaralı tığ

File Alışveriş Çantası Yapımı Anlatımı:

Geçelim anlatımına; öncelikle sihirli halka yaparak modelimize başlayalım. Peki sihirli halka nasıl yapılır? Parmağımıza bir miktar ipi bir tur dolayalım ve tığımız ile ipimizi içerisinden geçirerek üç tane zinciri halkamızın içerisinden geçiriyoruz. Bunun ardından halkamızın içine toplamda 12 tane tırabzan yapıyoruz.

Tırabzanlarımız ikili tırabzan şekliyle olacak. Bilmeyenler için tığımızın başına ipimizi bir tur dolayalım daha sonra tığımızı halkadan geçirerek ipi çekelim ve iki seferde de ipimizi çekip tırabzanımızı oluşturalım. Ok iki tırabzanı tamamladıktan sonra ilk ilmeğe batarak yani zincirsiz bir şekilde kaydırma yöntemiyle ipimizi çekelim.

Bu şekilde bir daire elde ettikten sonra ikinci sırada on iki tırabzanı yirmi dört tırabzana çıkartacağız. Bunun içinde üç zincir çekiyoruz ve tırabzanın tepesine iki tane tırabzan yapıyoruz yani çift batmış oluyoruz. Bu şekilde de yirmi dört tırabzana ulaştıktan sonra üçüncü sıramıza geçiyoruz. Bu sıra son tırabzan sıramız olacak. Bu sırada da yine kaydırma tekniği uyguladıktan sonra üç zincir çeliyoruz.

Bu sefer bir tek bir çift batarak arttırmalarımızı yapıyoruz. Yani ilk tırabzanın üstüne bir tırabzan ikincinin üzerine iki tırabzan üçüncüye tek tırabzan olacak şekilde. Bu sayede toplam tırabzanlarımızı otuz altıya çıkartarak başlangıç noktamıza dönüyoruz. Taban kısmımızı bu şekilde oluşturduktan sonra file kısmımıza başlıyoruz.

Buradaki temel prensip önce üç zincirle başlayıp sırası ile dört beş altı ve yedi zincire kadar çıkmamız daha sonra yedi zincirle devam edeceğiz. File kısmına başlayacak olursak otuz altı tane tırabzanımız vardı biz buradan toplamda on sekiz tane delik elde edeceğiz.

Öncelikle üç zincir çekiyoruz ilk tırabzanı atlayarak ikinci tırabzana sıkı iğne yöntemiyle bağlıyoruz. Daha sonra bu işlemi sıra sonuna kadar devam ettiriyoruz ve sıra sonunda ise file mantığının püf noktası olan tek tırabzanla sıra başlangıcının dibine bağlıyoruz. Bunun amacı ipleri boşluktan geçiriyormuş gibi görünmesini sağlamak. İkinci sıraya geçtiğimizde dört zincir çekerek alttaki deliklerin içinden sıkı iğne yaparak bağlıyoruz.

Son bağlama yerine geldiğimizde alt sırada bir tırabzanla bağlarken burada da iki tırabzanla bağlama yerini yapıyoruz. Daha sonra aynı işlemi beş zincir çekerek boşluklara batarak tamamlayacağız. Son zincire geldiğimizde ise ikili tırabzan yaparak bağlıyoruz. Ve bu işlemi yedi zincire çıkarana kadar tekrarlıyoruz. Yedi zincirin son kısmında üç zincir çekip uzunca bir ikili tırabzan yaparak noktamıza batıyoruz.

Böylece toplam on sekiz halkayla başladığımız fileyi her altı boşlukta bir arttırma yaparak yirmi bire ulaştıracağız. Bundan sonra sadece yedi zincirle devam edeceğiz zincirlerde arttırma yapmayacağız.ve istediğimiz ebada gelinceye kadar bu şekilde örmeye devam edeceğiz. İpin kalınlığına göre değişeceği için belli bir sıra sayısı vermemiz yanıltıcı olabilir.

Son üç sırada ise büzülmesi için beş zincirli kafeslerimizi yapmaya devam edeceğiz. Tüm bunlardan sonra her kafese üç kere sıkı iğne yaparak son sıramızı tamamlayacağız. Daha sonra filenin bir kısmından dört kafes ilerisine atmış zincir çekip bağlıyoruz bu zincir üzerinden de üç sıra sıkı iğne geçiyoruz aynı işlemi tam karşısına denk gelecek şekilde yaparak filemizin kulplarını da tamamlamış oluyoruz.

Bir önceki yazımız olan Hercai Model İğne Oyası Yapımı başlıklı makalemizde Hercai Model İğne Oyası, Hercai Model İğne Oyası tığ işi ve Hercai Model İğne Oyası Yapılışı hakkında bilgiler verilmektedir.

İlginizi Çekebilir

Tığ İşi Patik Örgü Modeli

Tığ İşi Patik Örgü Modeli

Patikler gerek çeyizlik gerekse de günlük kullanım için oldukça gereklidirler. Zahmetli olmayan yapılışı sayesinde kısa …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir