Home / Oya Modelleri / Artık İplerden Arkadaş Bilekliği Yapımı

Artık İplerden Arkadaş Bilekliği Yapımı

Hepimizin evinde belki de onlarca renklerden oluşan artık ipler bulunmaktadır. Bu yazımızda Artık İplerden Arkadaş Bilekliği; hepimizin oldukça sevdiği beğenerek kullanabileceği arkadaş bilekliklerinin evde olan malzemelerle yapılışını anlatmak istedik.

Artık İplerden Arkadaş Bilekliği Yapımı orgumodelleri.net  - Artık İplerden Arkadaş Bilekliği Yapımı
Artık İplerden Arkadaş Bilekliği Yapımı

Gerekli malzemeler;

  • Farklı renkler dört adet ip
  • Geçelim yapılışına

Öncelikle dört farklı renkte ve aynı kalınlıkta olan ip temin etmemiz gerekiyor. Bu iplerin uzunluğu toplamda bir metre olması yeterli zaten iyiye katlayacağız ve yarım metreye düşecek. İster lif ip ister de patik iplerinden faydalanabiliriz. Unutmayalım ki bizim için en önemli faktör hepsinin eşit kalınlıkta olması.


Öncelikle bu iplerimizi bir araya getirelim. İkiye katlayalım yani toplamda bir metre olan bu çipler yarım metreye düşsün. Ardından hepsinin ortasından bir düğüm atalım. Amaçla da hepsini bir araya getirmiş bağlamış olacağız. Daha sonra bu iplerimizi kolay düğümlemek adına sabitlememiz gerekiyor.

Artık İplerden Arkadaş Bilekliği Yapımı orgumodelleri.net  - Artık İplerden Arkadaş Bilekliği Yapımı
Artık İplerden Arkadaş Bilekliği Yapımı

Düğüm kısmını ufak bant parçaları kullanarak bir masaya vb. sabitleyebilirsiniz. İlk aşamadan sonra ipleri doğru şekilde sıralamamız gerekiyor. Bu dört ipi renklerine göre numaralandıracak (örneğin pembe ip 1 numara sarı ip 2 numara mor ip 3 numara ve mavi ip 4 numara) olursak 1 numara – 2 numara – 3 numara – 4 numara – 4 numara – 3 numara – 2 numara – 1 numara şeklinde olmalıdır.

İkiye bölünen bu ipler için önce sağ tarafı kenara çekelim ve sol taraftaki iplerimiz ile bilekliğimizi örmeye başlayalım. Öncelikle 1 ve 2 numaralı iplerimizi elimize alalım. 2. İpimizi sabit tutalım ve birinci ipimizi soldan sağa getirerek alttan çıkartıp yukarıya doğru düğüm atalım ve bu işlemi tekrarlayalım. Her ipimizde bu şekilde iki kere düğüm atacağız.

Artık İplerden Arkadaş Bilekliği orgumodelleri.net  - Artık İplerden Arkadaş Bilekliği Yapımı
Artık İplerden Arkadaş Bilekliği Yapımı

Daha sonra 2 numaralı ipi kenara alalım elimizde de 1 ve 3 numaralı ipimiz bulunsun. Şimdi de aynı şekilde 3 numaralı ipimizi sabit tutalım 1 numaralı ipimizi de soldan sağa getirip alttan geçirip yukarı doğru düğümleyelim ve bu işlemi de iki defa tekrarlayalım.

Bu şekilde 3 numaralı ipimizde düğümünde geliş yönüne bağlı olarak sol tarafa geçecek ve bizim önümüzde 1 ve 4 numaralı iplerimiz kalacak. Şimdi aynı uygulamayı bu iki ipimize de yapalım. Daha sonra önceden ayırdığımız sağ taraftaki iplerimize geçelim.

İlk olarak 1 ve 2 numaralı ipleri elimize alalım. 2. İpimizi sabit tutalım birinci ipimizi de sağdan sola getirip alttan çıkarıp yukarı doğru düğüm atalım ve bu işlemi ikinci kez tekrarlayalım. Daha sonrada sol tarafta da uyguladığımız gibi 1 ve 3 numaralı ipleri düğümleyelim ve ardından 1 ve 4 numaralı ipleri düğümleyelim.

Bu işlemleri yaptıktan sonra birinci bir numaralı iplerimiz ortada buluşacak. Bizde birleşmeleri ve renk ahenginin bozulmaması için bu iki ipi de birbirine düğümleyelim. Tüm bu işlemlerden sonra iplerimizin sırası;


2 numara – 3 numara – 4 numara – 1 numara – 1 numara – 4 numara – 3 numara – 2 numara


Şeklinde olacaktır. Gelecek sırada ise 2 numara ve 3 numaralı iplerimizi elimize alalım. 3 numara sabit kalacak şekilde 2 numaralı ipimizi soldan sağa getirip alttan geçirip yukarı doğru düğümleyelim. Ve bu işlemi ikinci kez tekrarlayalım. Daha sonra bilek boyunuza göre bu işlemleri uygulayıp sürekli renk döngüsünü tekrarlatıp istediğimiz uzunluğa getirinceye kadar örmeye devam edelim.

Artık İplerden Arkadaş Bilekliği nasıl yapılır orgumodelleri.net  - Artık İplerden Arkadaş Bilekliği Yapımı
Artık İplerden Arkadaş Bilekliği yapılışı

İstenilen uzunluk yakalandığında ise kalan iplerimi sol tarafı bir tarafta sağ taraf bir tarafta olacak şekilde saç örgüsü gibi örelim buda bağlamayı kolaylaştıracaktır. Bu şekilde dilediğiniz renklerde arkadaş bileklikleri elde edebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan File Alışveriş Çantası Yapımı başlıklı makalemizde File Alışveriş Çantası, File Alışveriş Çantası nasıl yapılır ve File Alışveriş Çantası Yapılışı hakkında bilgiler verilmektedir.

İlginizi Çekebilir

Tığ İşİ İrlanda Yaprak Modeli Yapımı

Tığ İşi İrlanda Yaprak Örgü Modeli

Tığ İşi İrlanda Yaprak Örgü Modeli Merhaba Örgü Severler Bugün sadece ülkemize sığmayıp yeryüzün de …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir