Home / Örgü Modelleri / Tığ İşi / Tığla Yün Çorap Nasıl Yapılır?

Tığla Yün Çorap Nasıl Yapılır?

Tığla Yün Çorap Nasıl Yapılır?

Tığ kullanarak kaba görünmeyen ve ayağınızı sıcak tutan yün çorabı kolayca yapabilirsiniz. Özellikle kış aylarında ve soğuk havalarda ayaklarınızın sıcak kalmasını sağlayacak tığla yün çorap yapımı hakkında bilgi verdik.

Tığla Yün Çorap Yapımı

Tığla yün çorap yapımı için sizlere aşağıdaki yapım aşamalarını açıkladık. Hemen kendinize ve sevdiklerinize bu yün çorabı yapabilirsiniz.

  • Yün çorap yapımı için ilk olarak 3 zincir çekiyoruz. Böylece halka oluşturmaya çalışacağız. Bu halkayı ilmek kaydırma yöntemiyle kolayca hazırlayabiliriz.
  • Şimdi 2 zincir daha çekerek bir yukarıdaki sıraya başlıyoruz. Halkamızı oluşturduktan sonra içerisine tekli trabzan yapıyoruz. Trabzanların sayısı 10 adet olmalıdır.
  • Tekrar 2 zincir çekerek üst sıraya başlıyoruz. Burada ise; her ilmeğe 2 trabzanı yine tekli olacak şekilde yaparak 20 ayrı trabzan oluşturuyoruz.
  • Bir üst sıraya geçmek için 2 zincir oluşturuyoruz. Bu ilmeklere ise trabzanlar yapıyoruz. Trabzanları önce tekli sonra da ikili olacak şekilde yaparak 30 trabzan hazırlıyoruz.
  • Aynı işlemi bir üst sırada da yapıyoruz. Ancak burada arka arkaya 2 tane tekli trabzan yapıp sonra ikili tırabzana geçiyoruz. Bu sırada 40 trabzan oluşturmuş oluyoruz.
  • Bir üst sırada 3 tane tekli, 1 tane ikili trabzan yapıyoruz.
  • Artık her ilmek için tekli trabzan örüyoruz.
  • Yün çorabımızın topuğunda ise 25 ilmek atıp 1 tane tekli trabzan koyup 2 zincir çekiyoruz. Bu örüntünün ardından üst sıraya geçerek aynı örüntüyü tekrarlıyoruz. Topukta 8 sıra oluşacaktır. Topuktaki ilmeklere sık iğneler geçerek bitiriyoruz.
  • Yün çorabın bilek kısımları için her boşluk ve trabzana tekrar trabzan örüyoruz.
  • Çorabın boyutunu istediğiniz gibi ayarlayarak ve son aşamayı o boyuta gelene kadar tekrarlayabilirsiniz. İstediğiniz boyuta geldikten sonra dönmeyi tamamlayarak yün çorabınızı giyebilirsiniz.

 

Bir önceki yazımız olan Tığ İşi Balon Bebek Battaniyesi başlıklı makalemizde tığ işi battaniye yapımı, tığ işi bebek balon yapımı ve tığ işi bebek battaniyesi yapımı hakkında bilgiler verilmektedir.

İlginizi Çekebilir

maxresdefault 310x165 - Kolay Tığ İşi Çanta Nasıl Örülmektedir ?

Kolay Tığ İşi Çanta Nasıl Örülmektedir ?

Tığ İşi Çanta Yapımı Örgü çantalar ister el yapımı olsun, ister hazır olsun her zaman …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir