Home / Örgü Modelleri / Tığ İşi / Tığ Örgüleri ve Lif Yapımı

Tığ Örgüleri ve Lif Yapımı

Tığ Örgüleri ve Lif Yapımı

Örgü örmek, geleneksel el sanatları içerisinde önemli yer tutan bir zanaattır. İğne, firkete, tığ, şiş, mekik vb. araçlarla çeşitli örgüler yapılabilmektedir. İpek, pamuk, orlon, yün vb. iplik çeşitleri ile ince ve kalın örgü çeşitleri yapılabilmektedir. Tığ ile yapılan örgülerde, tığ yardımı ile iplik kendi içinde bir araya getirilip tutturularak, kıvrılıp büzülerek ilmeklerin düğümlenmesiyle örülen malzeme elde edilir.

Tığ ile Kolay Lif Yapımı

Renk renk lif ipleri ile bir adet tığ edinerek kolayca kendinize ve çevrenize hediye edecek lif yapmak oldukça basittir. Dolgulardan oluşan bir lif nasıl yapılır inceleyerek adım adım lif yapacağız.

İpimizi işaret parmağımıza bir miktar doluyoruz, ardından yaptığımızın lifin sökülmesini engellemek için birkaç tane zincir çekiyoruz. İlk dolgumuzu yapmak için zincirin içinden tekrar zincir yapıyormuş gibi ip geçiriyoruz fakat daha büyük olacak şekilde yukarı doğru çekiyoruz. Bu işlemi en son zincirde 3 defa tekrarlıyoruz ve bu işlemden sonra tığ üzerinde 3 parça ip bulunuyor. 3 parça ipi birleştirmek için tığ üzerine tekrar ip alıyor ve tek zincirle bu 3 parçayı birleştirip bir dolgu elde ediyoruz. Ortalama 18 tane dolgu ile ilk sırayı tamamlıyoruz. Bundan sonra üst sıraya geçmek için 2 dolgu daha yapıyoruz ve alt sıranın son dolgusunun sol tarafındaki zincirin içinden geçirerek birleştiriyoruz.  Bundan sonraki her sırada iki dolgu fazladan yaparak bunu üst sıra için kullanıyoruz. Bu işlemin tekrarı sonucunda ortalama 18×18 bir çevreden oluşan bir lifimiz oluyor.

Bir önceki yazımız olan Tığ İşi Balon Bebek Battaniyesi başlıklı makalemizde tığ işi battaniye yapımı, tığ işi bebek balon yapımı ve tığ işi bebek battaniyesi yapımı hakkında bilgiler verilmektedir.

İlginizi Çekebilir

Sıcak Tutan Tığ İşi Çocuk Ev Botu

Sıcak Tığ İşi Çocuk Ev Botu

Kış aylarında evlerde ayaklarınızı sıcacık tutan ev botu günümüzde oldukça ilgi gören ev içi kullanılan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir