Home / Örgü Modelleri / Tığ İşi / Tığ İşi Patik Örgü Modeli

Tığ İşi Patik Örgü Modeli

Patikler gerek çeyizlik gerekse de günlük kullanım için oldukça gereklidirler. Zahmetli olmayan yapılışı sayesinde kısa sürede örebilir, kullanabilirsiniz. Tığ işi patik modelleri genelde şiş ile yapılan örgü modellerine göre zahmetli olabiliyor olsa da, patik örgü modeli zahmetsizdir.

Tığ İşi Patik Örgü Modeli orgumodelleri.net  1024x576 - Tığ İşi Patik Örgü Modeli
Tığ İşi Patik Örgü Modeli

Tığ İşi Patik Örgüsü Nasıl Yapılır?

Patik örgü modelini yapmanız için muhakkak yapılacak kişinin ölçüsünü bilmeniz gerekir. Ayak ölçüsüne göre yapacağınız patik, sık örülmez. Dolayısıyla geniş olma payı unutulmamalıdır. Ayak numaranıza uygun ölçüleri aldıktan sonra sıra sayıları şeklinde örülmeye başlanır.

Örnek bir 37 numara ayak ölçüsü için patik örülecek olursa 1,75 mm’lik tığ uygun olacaktır. Örgü patik işine başlarken ilk örgü sırası yapılmaya başlanır, 14 trabzan haliyle ortalama olarak yapılır ve ilk sıra örüm tamamlanır. Sonrasında benzer şekilde sıralar tamamlanır. İsterseniz ayrı ayrı parçalar halinde örgüyü tamamlayıp birleştirebilirsiniz, isterseniz de tek parça halinde örüp tamamlarsınız.

Örüm arka veya ön şeklinde tamamlandıktan sonra burun kısmına geçilir. Burun kısmı için sağ veya sol ayağa uygun gelecek şekilde bir tarafı daha uzun bırakılır. Örülen ön kısım bölünerek katlanır ve burun kısmı oluşturulur. Kalan son kısım ise topuk kısmıdır. Bu kısımda mutlaka dikkatli olmakta fayda var. Ayak ölçünüze uygun ölçüyü topukla belirlersiniz. Topuk kısmı katlanarak kapatılır ve tığ işi örgü patiği hazır hale gelir.

Farklı renkler ile patik örülecek zaman da ilk örgü sıraları başlangıç renkte belirlenir, devamında diğer renkler örülür. Tamamlanan örgü modeli kullanıma ve çeyize uygun hale gelir.

Bir önceki yazımız olan Baykuşlu Bebek Beresi Yapımı başlıklı makalemizde Baykuşlu Bebek Beresi, Baykuşlu Bebek Beresi Nasıl Yapılır ve Baykuşlu Bebek Beresi Yapımı hakkında bilgiler verilmektedir.

İlginizi Çekebilir

Baykuşlu Bebek Beresi

Baykuşlu Bebek Beresi Yapımı

Bebekler için örgü bereler kullanışlı olmaları ile dikkat çekmektedir. Baykuş figürlü olan örgü modeli ile …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir