Home / Örgü Modelleri / Tığ İşi / Tığ İşi Balon Bebek Battaniyesi

Tığ İşi Balon Bebek Battaniyesi

Tığ İşi Balon Bebek Battaniyesi

Bebek battaniyesi yaparken kaliteli ve özellikle bebek ipleri kullanmanız daha yararlı olacaktır. Örgü malzemeleri satan bir dükkandan seçeceğiniz ipin kalınlığına uygun bir tığ alarak yumuşacık ve kolay bebek battaniyesi yapabilirsiniz.

Balon Bebek Battaniyesi Yapımı

Battaniyeyi yapmaya başlarken, istediğiniz kadar zincir çekip, bu sayıya 3 tane zincir ilave ederek örneği oluşturmaya başlayabilirsiniz.

– İstediğiniz boyutta zincir çektikten sonra, 3 tane zincir atlıyoruz ve 4. ilmeğe batarak 1 adet tırabzan yapıyoruz. Bu sırayı, sıra sonuna kadar komple tırabzan yaparak tamamlıyoruz.

-1 zincir çekiyoruz ve geri dönüp 2 adet sık iğne yapıyoruz. 3. ilmeğe battaniyeyi tamamlayan balon modelini oluşturacağız. İpi doluyoruz ve tırabzan yapar gibi alıp tığ da ip bırakıyoruz. Aynı zincirin içine, bu işlemi 5 kere yapıyoruz. Tığ da 6 adet ilmek olunca ip alıp hepsinin içinden çıkartarak baloncuğu oluşturuyoruz.

-Balon modelinin tam olarak belli olması hemen yanına sık iğne yapıyoruz. Daha sonra yanına 2 adet sık iğne daha yapıyoruz.

-Şimdi tekrar balon modelini oluşturup, 3 sık iğne şeklinde devam ederek sırayı tamamlıyoruz.

-3 zincir çelip geri dönüyoruz ve bu sırayı tırabzan yaparak sırayı devam ettiriyoruz.

-1 zincir çekip dönüyoruz ve balonlar birbirinin ortasına gelsin diye, 4 sık iğne ördükten sonra baloncuk yapmaya başlıyoruz. Balon yapımından sonra 3 sık iğne ile devam ederek tekrar balon yapıp bu sırayı bu şekilde bitiriyoruz.

-3 zincir çekip dönüyoruz ve bu sırayı komple tırabzan yaparak devam ettiriyoruz.

-Bu sırada tekrar ilk aşamaya devam edip aynı işlemleri uygulamaya devam ederek, bebek battaniyesi istediğiniz boyuta ulaştığında kapama işlemini yapabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Tığ İle Sabun Bezi Örgüsü Yapımı başlıklı makalemizde sabun bezi model örnekleri, sabun bezi modelleri ve tığ ile sabun bezi yapımı hakkında bilgiler verilmektedir.

İlginizi Çekebilir

Tığ İşi Bayan Yelek Modeli Yazlık

Tığ İşi Bayan Yelek Modeli Yazlık

Tığ ile yapılan yelek modelleri kolayca örülmektedir. Bu nedenle de en çok tercih edilen örgü …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir