Home / Örgü Modelleri / Tığ İşi / Tığ İle Sabun Bezi Örgüsü Yapımı

Tığ İle Sabun Bezi Örgüsü Yapımı

Tığ ve Örgü

Örgü yapmak için en önemli detay zincir çekmektir.Zincir çekmeye başlamadan bir örgüyü tamamlamak mümkün değildir.Tığ ile sabun bezi yapmak hem keyifli hem de kolaydır. Tığ ile sabun bezi yapılırken bir kaç tane püf nokta vardır.Bunlardan ilki yün seçimidir.Yün seçerken yünün yumuşak olması gerekmektedir. Yün en kadar yumuşak olursa öreceğiniz sabun bezi de o kadar yumuşak olur.Tığ seçimi de çok önemlidir.Örgü yaparken tığın boyutu , kalınlığı çok önemlidir.Sabun bezi yapılırken genelde 2,5 mm tığ kullanılır.Bu ölçüden daha kalın tığ kullanılırsa örgü daha yumuşak olur, daha ince tığ kullanılırsa daha sert olur.Sabun bezi yapılırken en önemli püf nokta ; elinizi ne kadar serbest bırakıp örme işlemi yaparsanız sabun bezi o kadar yumuşak olur, eğer elinizi ve ipi çok sıkı sarıp örme işlemi yaparsanız o kadar kalın ve sert olur.

Tığ ile Sabun Bezi Yapımı

İlk olarak üç tane zincir çekilir.Daha sonra ipi tığın üstüne alıp birinci zincirin üzerinde batıp çıkıyoruz aynı şekilde ikinci defa batıp çıkıp ipi toplayıp zincir çekiyoruz.Daha sonra bu işlemi yirmi tane çiçek motifi başlangıcı olacak şekilde yapıyoruz.Yirmi tane bu işlemi yaptıktan sonra yirminciyi zincir çekmeden topluyoruz . On dokuzuncu ve on sekizinci deliklere batıyoruz böylece ikinci sıraya dönüş yapmış oluyoruz. Bu arada da çiçek motifi ortaya çıkmaya başlıyor.Bu işlemi yirmi defa tekrarladıktan sonra sabun bezi bitmiş olur.

Bir önceki yazımız olan Kolay Tığ İşi Çanta Nasıl Örülmektedir ? başlıklı makalemizde tığ işi, tığ işi çanta dikme ve tığ işi çanta modelleri hakkında bilgiler verilmektedir.

İlginizi Çekebilir

Düğmeli Patik Örgü Modeli

Düğmeli Patik Örgü Modeli

Örgü modellerinin yapımı bilindiği üzere pek de zor değil. Düğmeli detaylı patik örgü de basit …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir