Home / Bebek-Çocuk / Sıcak Tığ İşi Çocuk Ev Botu

Sıcak Tığ İşi Çocuk Ev Botu

Kış aylarında evlerde ayaklarınızı sıcacık tutan ev botu günümüzde oldukça ilgi gören ev içi kullanılan aksesuar arasında yer alır. Renk renk ve farklı modellere sahip olan sıcak tutan tığ işi çocuk ev botu , evde çocukların da ayaklarının sıcak kalması için pratik bir çözümdür. Artık evde örgü örerek çocuğunuz için yapabileceğiniz ev botları da var. İşte bu örgü modeli, evde çocuklarınız için örebileceğiniz ev botu modeli içindir.

Sıcak Tutan Tığ İşi Çocuk Ev Botu orgumodelleri.net  - Sıcak Tığ İşi Çocuk Ev Botu
Sıcak Tutan Tığ İşi Çocuk Ev Botu

El Örgüsü Ev Botu

Bu çocuk ev botu 2.1 mm tığ ile örülmüş. Keçe tabanı olarak 22-23 numara kullanılmış. Aksesuarla süslemek için de 4 tane düğme tercih edilmiş. Tabanın dış yüzeyi size bakacak şekilde aşağıda belirtilen sayılarla tabanın kenarı tığ işi örülmüş.

En tepe orta kısmın 2 tarafında 4 kalacak şekilde saat yönünde sırayla; 7 tane 3, 2 tane 2, 13 tane 3, 2 tane 2 ve son olarak 7 tane 3. Tam sıra ilmek kaydırma yapılarak dolaşılmış. Tüm sıraya da 2’li trabzan yapılmış.

Renkli Tığ İşi Çocuk Ev Botu

Ayağın ön kısmındaki 40 ilmeğe, 14 defa sırayla 1 tekli/yarım trabzan yapılmış ve ardından 1 trabzan eksiltme yapılmış. Geriye kalan kısımlar içinse sık iğne tığ işi örülmüş ve sıra bitirilmiş. Tüm sıra sık iğne olarak örülmüş. Tekrar ayağın ön kısmından 9 defa sırayla 1 yarım trabzan ve 1 yarım trabzan eksiltme yapılmış.

Geriye kalan kısımlarda da yine sık iğne kullanılmış ve sıra bitirilmiş. Tüm sıra sık iğne ile örülerek bitirilmiş. Yine ayağın ön kısmından 6 defa sırayla 1 yarım trabzan ve 1 yarım trabzan eksiltme yapılarak örülmüş. Geriye kalan kısımda da sık iğne örgü modeli kullanılarak sıra bitirilmiş. Son olarak ayağın ön kısmından 6 defa yarım trabzan eksiltme yapılmış ve diğer kısımlar sık iğne örgü ile örülmüş, ip kesilmiş.

Ön Kısımın Yapılışı

Ev botunun ön kısmından itibaren 18 tane yarım trabzan örülmüş. Ardından 2 zincir çekilerek, 18 yarım trabzan daha örülmüş. Kenarlardan arttırma yapılarak, toplam 20 yarım trabzan örülmeye devam edilmiş. Ve yine kenarlardan arttırma yapılmış. Tekrar 20 tane yarım trabzan örülmüş. Tekrar 2 zincir çekilmiş ve 20 tane yarın trabzan örülerek devam edilmiş. Kenarlardan arttırma yapılmaya devam edilmiş. Toplam 22 tane trabzan örülmüş. 4 sıra boyunca 22 trabzan örülerek tamamlanmış.

Kenar Kısımlarının Yapılışı

Önde örülen parçanın 2 tarafından 4 ilmek alınarak bütün sıra yarım trabzan örülmüş. 6 sıra boyunca da eksiltme ya da arttırma yapılmadan yarım trabzan örülmeye devam edilmiş. Kenarların tamamına sık iğne de anakuzu iple yapılmış.

Bağcıklar

4 tane bağcık için tarif edilmiştir. 32 tane zincir çekilerek başlanmış ve 9. zincir de dahil edilerek yarım trabzan yapılmış. Toplamda 24 yarım trabzan yapılmış. Tamamlanan trabzanlar çocuk ev botu üzerine dikilmiş. Ardından düğmeler de dikilerek ev botu tamamlanmış.

Youtube aracılığı ile de sıcak tığ işi çocuk ev botu yapımı videolarına gözatabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Tığ İşi Bayan Yelek Modeli Yazlık başlıklı makalemizde Tığ İşi Bayan Yelek, Tığ İşi Bayan Yelek Modeli ve Tığ İşi Bayan Yelek Modeli Yazlık hakkında bilgiler verilmektedir.

İlginizi Çekebilir

Tığ İşi Patik Örgü Modeli

Tığ İşi Patik Örgü Modeli

Patikler gerek çeyizlik gerekse de günlük kullanım için oldukça gereklidirler. Zahmetli olmayan yapılışı sayesinde kısa …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir