Home / Örgü Modelleri / Tığ İşi / Düğmeli Patik Örgü Modeli

Düğmeli Patik Örgü Modeli

Örgü modellerinin yapımı bilindiği üzere pek de zor değil. Düğmeli detaylı patik örgü de basit işlenebiliyor. Kışın ayak parmaklarınızı sıcacık tutan patik örgü modeli, düğmeli detayı ile oldukça şık da görünüyor.

Düğmeli Patik Örgü Modeli orgumodelleri.net  1024x576 - Düğmeli Patik Örgü Modeli
Düğmeli Patik Örgü Modeli

Düğmeli Patik Örgü Nasıl Yapılır?

İlk önce patik için yün iplik almalısınız, yün iplik kullanarak patik örgü daha sıcak tutacaktır. Sonrasında gevşememesi ve sert durması için 5 numara şiş kullanırsınız. Sonrasında bir ilmek hesabı oluşturmanız gerekir.

İlmek hesabı içinse ayağınızın topuk kısmına ele almalısınız. Genelde 38 numara bir ayak için 30 ilmeğe kadar atılabilir. Kendi ayak numaranız veya bir başkası içinse ayak numarasına göre ilmek sayısını artırabilirsiniz. Tığ işi ile devamında 30-35 sıra aynı yönde örmeye devam edip, bittiğinde ise kapatırsınız.

Bittiğinde bir dikdörtgen şekliyle karşılaşırsınız, uzun kenardan alarak üç eşit parça ile beraber katlanır. İlk iki parçanın sağ ayak için olan kısmı sağdan katlanarak, sol ayak içinse soldan katlanarak orta kısmı tığ işi ile sabitlenir.

O kısımdan itibaren birkaç ilmek daha atılır ve iplik biraz çekiştirilir. Çekiştirilen kısımdan itibaren burun kısmı oluşur.

Devamında açık kalan üst kısmı da gerdirilip, dikilir. Dikildikten sonra ise düğmeyi de örgü yapılan üst tarafa kolay bir şekilde sabitleyebilirsiniz. Burun kısmı da tamamlandığında sıra topuk kısmına gelir. Topuk kısmının da iki parçasını eşit şekilde katlayıp dikersiniz.

Düğmeli patik örgü modeli bu aşamalar sonucunda hazır hale gelir.

Bir önceki yazımız olan Tığ İşi Patik Örgü Modeli başlıklı makalemizde Tığ İşi Patik Örgü, Tığ İşi Patik Örgü Modeli ve Tığ İşi Patik Örgü Modeli Yapılışı hakkında bilgiler verilmektedir.

İlginizi Çekebilir

Baykuşlu Bebek Beresi

Baykuşlu Bebek Beresi Yapımı

Bebekler için örgü bereler kullanışlı olmaları ile dikkat çekmektedir. Baykuş figürlü olan örgü modeli ile …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir