Home / Örgü Modelleri / Salaş Kazak Örgü Modeli

Salaş Kazak Örgü Modeli

Salaş kazaklar kış mevsimi sıcak geçirmenizi sağlayan en güzel kazak modellerinden biridir. Boydan boya vücudu sıcak tutması sebebiyle tercih edilen salaş kazaklar aynı zamanda şık görünümü ile ilgi çekici de görünür. Tığ işi ile başlayacağınız bu örgü modeli biraz zaman alsa da oldukça basittir.

Salaş Kazak Örgü Modeli 2020 orgumodelleri.net  - Salaş Kazak Örgü Modeli
Salaş Kazak Örgü Modeli

Örgülü Salaş Kazak Yapılışı

Salaş kazakta ilk aşamada bir parça halinde bütün beden çıkarılır, kolları ise o beden sonrası işlenir. Büyük bir yumak iple başlayabilirsiniz (ortalama 500 gr. kadar.). Bu salaş kazak örgü modeli için 5,5 mm’lik tığ kullanılır.

İlk olarak 50 cm’ye 50 cm şeklinde kare olan bir parçasını yapabilirsiniz. 42 sıra boyunca iki trabzan şeklinde yapabilirsiniz. Hazır hale gelen parça devamında dizlerinizin üst kısmına kadar ki olan ki kısım için zincir yapılır. Bu aşamada zincirin dökümlü olması faydalı olacaktır. Dizinizin hemen üst kısmından başlayıp parçayı oluşturduktan sonra ön kısım için de aynı şekilde dökümlü parça oluşturulur.

Salaş Kazak Örgü Modeli orgumodelleri.net  - Salaş Kazak Örgü Modeli
Salaş Kazak Örgü Modeli 2020

Yakaya kadar olan her kısım örülmeye devam eder, sonrasında ise yaka kısmına gelinir. Yaka için oluşturulan parçayı ikiye ayırıp ilmekle belirtirsiniz. O kısıma kadar baştan alarak trabzan uygulanır, yakadan hemen sonra da ister tek parça halinde yaptığınız örgü kullanarak, yaka sonrasında kol kısımlarını yapabilirsiniz. İsterseniz de parça parça şekliyle örerek salaş kazağı tamamlarsınız.

Tığ işi biraz zahmetli olabilir, ancak sonucunda örgü düzgün bir şekilde işlenerek hazır olur.

Bir önceki yazımız olan Kış Aylarının Vazgeçilmezi Tığ İşi Pratik Bere başlıklı makalemizde pratik bere oya modeli, pratik bere oya yapımı ve Tığ İşi Pratik Bere hakkında bilgiler verilmektedir.

İlginizi Çekebilir

Tığ İşi Patik Örgü Modeli

Tığ İşi Patik Örgü Modeli

Patikler gerek çeyizlik gerekse de günlük kullanım için oldukça gereklidirler. Zahmetli olmayan yapılışı sayesinde kısa …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir