Home / Örgü Modelleri / Çiçekli Çarkıfelek Saç Bandı Örgüsü Nasıl Yapılır?

Çiçekli Çarkıfelek Saç Bandı Örgüsü Nasıl Yapılır?

Çiçekli Çarkıfelek Saç Bandı Örgüsü Nasıl Yapılır?

Kız çocukları için hem güzel, hem de kullanışlı bir saç bandı için çarkıfelek modelli ve çiçek motifli bir örgü yapabilirsiniz. Hem yapımı kolay, hem kız çocuklarına şirin bir görüntü katmaktadır.

Çiçekli Çarkıfelek Saç Bandı Örgüsü Yapım Aşamaları

Aşağıdaki aşamaları takip ederek çarkıfelek saç bandı yapabilirsiniz:

  • Öncelikle örgümüze 43 zincir çekerek başlıyoruz. Çektiğimiz 43 zinciri ilk zincirden başlayarak sayıp 4. Zincirde duruyoruz ve o 4. Zincire ikili trabzan yapıyoruz. Trabzanlarımızın sayısı 2 tane olacak. Sonra tekrar 3 tane zincir çekiyoruz. Bu sefer 2 yerine 3 tane trabzan yapıyoruz.
  • Az önce çektiğimiz 3 zincire ilmek kaydırarak geliyoruz. Geldikten sonra ikili trabzanlardan 3 tane yapıyoruz. Sonra tekrar 3 zincir çekiyoruz ve yine ikili trabzanlardan 3 adet yapıyoruz.
  • Yukarıda bahsettiğimiz şekilde toplamda 20 farklı trabzan grubuna sahip oluyoruz. 20 trabzan grubu olduğunda orta boşluğa yeniden geliyoruz ve buraya 40 zincir çekiyoruz. Artık çarkıfelek örgümüz hazır oluyor.

Saç bandınıza çiçek motifi yapmak için çiçeği hazırlayarak çarkıfelek saç bandına dikmemiz gerekiyor. Saç bandı çiçeği yapım aşamaları aşağıdadır:

  • Halka kısmına 5 kere zincir çekip trabzan yapıyoruz. 6 kere 2 zincir çekip trabzan yapma işlemini tekrarlıyoruz. 6.’ya geldiğimizde 2 zincir daha çekiyoruz ve daha önce çektiğimiz beş zincirden 3. Sıradaki zinciri tutuyoruz.
  • Sonrasında 3 zincir eklemesi daha yapıyoruz ve 4. Trabzanın tepesini tutuyoruz. Böylece ilk kısım oluşuyor. Oluşan bu kısma 3 zincir eklemesi daha yapıyoruz.
  • Yaptığımız kısmın yanında bulanan trabzan diğerine 7 farklı trabzan daha yapıyoruz.
  • Bu işlemleri 3. Sıraya kadar devam ettirerek çiçeği tamamlıyoruz.
  • Artık hazırladığımız çiçeği saç bandımıza dikebiliriz. Ortaya çiçekli çarkıfelek saç bandı örgüsü çıkmış oluyor.

Bir önceki yazımız olan Kolay Tığ İşi Çanta Nasıl Örülmektedir ? başlıklı makalemizde tığ işi, tığ işi çanta dikme ve tığ işi çanta modelleri hakkında bilgiler verilmektedir.

İlginizi Çekebilir

en kolay lastik bere yapımı

En Kolay Lastik Bere Yapımı

Şişle En Kolay Lastik Bere Yapımı içeriğimizde… En Kolay lastik bere yapımı için sizlere çocuklar …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir