Home / İğne Oyası Modelleri / Hercai Model İğne Oyası Yapımı

Hercai Model İğne Oyası Yapımı

Geçmişten bu yana anneannelerimizin babaannelerimizin vazgeçilmezi olan çeyizler son dönemde de oldukça beğeni sağlamakta. Gerek tığ işi oya modelleri olsun gerek Hercai Model İğne Oyası Yapımı hepimiz içinde manevi olarak büyük bir yer barındırmakta. Bizde bu yazımızda sizler için iğne oyası tülbent havlu veya namaz başörtülerinizde severek kullanabileceğiniz hercai modelini anlatmak istedik.

Hercai Model İğne Oyası Yapımı orgumodelleri.net  1024x576 - Hercai Model İğne Oyası Yapımı
Hercai Model İğne Oyası Yapımı

Gerekli malzemeler:

  • İğne oyasına uygun bir iğne (ucu diğer iğnelere oranla daha küt başı ise daha büyük)
  • Dilediğiniz renklerde ipek ipler

Hercai Model İğne Oyası Yapımı:

Gelelim anlatımına;
Belli bir miktar ipi iğnemize geçirelim. Kararınca olması lazım ki fazla uzun takarsanız ip dolaşır çok kısa olursa da ip eklemek zorunda kalabilirsiniz. Yarım metreye yakın ipi ayırarak parmağımıza bir tur dolayayım. Daha sonra bir düğüm atalım. Oluşan halkımızı bir miktar küçülttükten sonra 5 adet zürafa yapalım.

Zürafalarımızın başına iki kere dolayarak yaparsak daha kalıplı bir model oluşturmamızda bize yardımcı olur. Daha son zürafamızın başına çıkarak diğer zürafalarımızın arasını bağlayalım. Oluşan ilk yuvamıza iki tane daha zürafa yalım ilk zürafaya batarak geri dönelim ardından ilk başına bir zürafa yapalım ikinci zürafanın içine de iki tane daha zürafa yapalım.

Ardından yine ilk zürafaya dönelim bir tane onun için bir tane ikinci zürafaya iki tanede üçüncüye zürafa yapıp tekrardan başa dönelim. Tekrar geri dönüp baştakilere bir zürafa sonuncuya iki olmak üzere zürafalarımızı yapalım.

Toplamda yedi zürafa olana kadar bu işlemi uygulayalım. Bu sıradan sonra eksiltmelere başlayalım. Yedinci zürafadan sonra başa dönelim en baştakine batmadan sadece kalan altı tane zürafanın içine batalım. Ardından yine başa dönüp baştakine batmadan beş zürafaya batalım. Bu işlemi dört zürafa kalana kadar uygulayalım ve ilk yaprağımızı tamamlamış olalım.

Ardından ipimizi keserek diğer yuvaya farklı bir renk ip ile geçelim. Aynı işlemi bu yaprakta da uygulayacağız. Yani iki zürafaya başlayıp sondan bir zürafaya arttırıp önce yedi zürafaya çıkaralım ardından baştakine batmayarak dört zürafa oluncaya kadar eksiltelim.

Renkleri farklı olacak şekilde beş yaprağımızı da bu şekilde tamamlayalım. Her çiçeğe başlarken yarım metreye yakın ipimizi başta bırakmıştık şimdi bu ipleri nerede ve nasıl kullanacağımıza geldik. Yaprağımızın başına o ipi tutturarak kontör işlemimize başlıyoruz bu da demek oluyor ki yaprağımızın etrafını bu iple dolanarak zürafa yapalım. Bu şekilde çiçeğimiz hem daha hoş hem daha hacimli gözükecektir.

Beş yaprağımızı da aynı şekilde yaptıktan sonra menekşemiz oluşmuş olacaktır. Ardından damar işlemine geçelim. Farklı bir renkteki iple öncelikle yaprağımızın en alt sırasını oluşturan iki zürafanın ortasına ipimizi geçirelim. Daha sonra yaprağın diğer yaprakla birleştiği yerden ipimizi tekrar geçirip aynı yere dönelim.

Orta damarı içinde ortalayıp zirveye yakın bir yerden geçirelim ve ana noktaya tekrar dönelim. Son olarak da son damarı yine diğer çiçekle birleştiği seviyeye denk gelen zürafan geçirip başa dönelim. Bunu tüm yapraklarda uygulayıp çiçeğimizin damarlarını da tamamlayalım.

Daha sonra sarı bir ip ile çiçeğimizin göbeği için ipimizi halka yapıp yeterince zürafa yapalım başa dönüp zürafa aralarını birleştirelim. Sonra ikiye katlar gibi yapıp zürafalarımızın daha küçük olmasını sağlayalım. Dönerek zürafalarımızı eksilttikten sonra hepsini bir çekip düzleyelim ve göbeğimizi çiçeğimizin etrafına dikelim.

Son olarak yapraklarımızın arasına koyacağımız minik çiçeklere geldik. İki yaprak arasına yeşil ipimizle köprü yapıp arasına iki tane badem modeli yapalım. Sonrasında farklı renkte bir ip ile iki bademin arasına da bir badem yapalım. Bu işlemi de tüm yapraklar arasında uygulayarak çiçeğimizi bitirelim.

Hercai Model İğne Oyası Yapımı Videolu Anlatım:

Bir önceki yazımız olan Tığ İşi İrlanda Yaprak Örgü Modeli başlıklı makalemizde irlanda danteli modeli, irlanda örgü modeli ve irlanda yaprak örneği hakkında bilgiler verilmektedir.

İlginizi Çekebilir

Tığ İşi Patik Örgü Modeli

Tığ İşi Patik Örgü Modeli

Patikler gerek çeyizlik gerekse de günlük kullanım için oldukça gereklidirler. Zahmetli olmayan yapılışı sayesinde kısa …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir