Home / Genel / Tığ İşinde Bilinmesi Gereken İnce Detaylar

Tığ İşinde Bilinmesi Gereken İnce Detaylar

Tığ Örgüleri

Bir çok insanın hobi kaynağı, bir çok insanın da meslek edindiği örgü örme, bir çok araçla yapılabilen bir işlemdir. Bunlardan biri de tığ işi örgülerdir. Giydiğimiz kazaklar, patikler, yelekler, kullanılan yazmalar klasik örgü çeşitleri olmakla beraber örgü çantalar, şapkalar, elbiseler, battaniyeler de yapılmaktadır.

Örme işlemine yeni başlayanlar için tığ örgüler daha çabuk öğrenilecek örgü çeşididir. Birkaç teknik kuralı vardır ve bu teknik kurallara uyarak doğru sonuçları kısa sürede elde edebilirsiniz. Tığ işi örgülerin temel kuralı zincir çekmektir. Örme işleminin yapılabilmesi için kullanılan tığ numaraları da en az doğru örme işlemi kadar önemlidir. Tığ örgüsünün en önemli işlemlerinden biri de trabzan yapmaktır. Şimdi yazımızda zincir nasıl çekilir, trabzan nasıl yapılır bunlara değineceğiz.

Tığ İşinde Bilinmesi Gerekenler

Tığ işi örgülerde ilk yapılan işlem zincir çekmektir. Zincir çekebilmek için, öncelikle bir parça ip parmağa dolanır, ve boşta kalan kısımda düğümlü halka oluşturulur. Parmağa dolanan ipin gergin olması gerekir, böylece tığ üzerine daha kolay ip alınabilir. Oluşturulan düğümün içerisinden tığ ile yeni bir ip çekilerek istenilen boyutta zincir yapılabilir.

Trabzan yapabilmek için öncelikle zincir yapmak gerekir. İstenilen kadar zincir yaptıktan sonra, son zincirin içinden yine zincir yapacakmış gibi ip çekilir fakat bu sefer son zincire batırılır. Zincirden çıkmadan önce tekrar tığ üzerine ip alınarak zincirin içinden tığ çıkarılır. Böylelikle 3 halka oluşur. Tığ üzerinde 2 halka kalacak şekilde iplik iki halka arasından geçirilir ve trabzan elde edilir.

Bir önceki yazımız olan Örgüden Sıcak Su Torbası Kılıfı Nasıl Yapılır ? başlıklı makalemizde sıcak su torbası kılıf örnekleri ve sıcak su torbası kılıfı hakkında bilgiler verilmektedir.

İlginizi Çekebilir

2 1 310x165 - Horoşa Örgü Tekniği Nedir ? Nasıl Yapılır?

Horoşa Örgü Tekniği Nedir ? Nasıl Yapılır?

Haroşa Örgü Tekniği   Haroşa örgü tekniği; örgü dünyasına adım atmış herkesin duyduğu bir ifadedir. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir