Home / Genel / Rende Örgü Nedir Nasıl Yapılır Detaylı Bilgi

Rende Örgü Nedir Nasıl Yapılır Detaylı Bilgi

Rende Örgü

Örgü ile birbirinden güzel atkılar, hırkalar patikler elde edebilirsiniz. İlk defa örgüye başlayacaklar için ya da yaptıkları örgülerde model kullanmak için rende örgü modeli tercih edebilir. Rende örgü oldukça basit bir teknikle ortaya çıkarılmaktadır.

Renge Örgü Yapılışı

Rende örgü için her örgüde olduğu gibi iki adet şiş ve örgü ipi kullanılmaktadır. Örgü ipini istediğiniz renge göre belirleyebilirsiniz. Bu model örgünün ters yüzünde yapılır. Oldukça basit bir şekilde örülebilir. İlk olarak ipi şişe geçirerek işe başlıyoruz. Kaç sıra ilmek oluşturacağınızı öreceğiniz modelin ölçüsüne göre ayarlıyorsunuz. İlk sıra düz olarak kenar ilmeği alınmadan örmeye başlanır. İkinci sıraya geçtiğinizde 2 ilmek ters örülecek şekilde devam edilecek. İpi şişe doladıktan sonra tekrar iki ilmek ters örülmeli. Yani ikinci sıradaki iplikli ilmeklerimizi ipliksiz olarak ve iplikli ilmeklerimizi de ipliksiz olarak örmeliyiz. Bu işlem sıranın sonu gelinceye kadar uygulanır. Üçüncü sıraya geçilince düz örgü tekniği kullanılır. Bir üst sıraya geçilince 4 ilmek ters örülerek devam edilir. Şişe ip bir defa dolanarak ters örülen iki ilmek bu ipliğin üzerinden geçirilir. Sıranın sonuna gelinceye kadar 2 ilmek ters bir kere ip dolama; 2 ilmeği dolanan ipin üzerinden geçirme şeklinde işleme devam edilir. Model bu şekilde dört aşamanın tekrar edilmesiyle ortaya çıkarılır.

Rende Örgü Kullanım Alanları

Rende örgü modeli genellikle bebek yeleklerinin örülmesinde kullanılmaktadır. Siz de dilerseniz rende örgü modeliyle hırka, yelek, atkı gibi çeşitli örgüler elde edebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Horoşa Örgü Tekniği Nedir ? Nasıl Yapılır? başlıklı makalemizde haroşa, haroşa nasıl örülür ve haroşa nedir nasıl yapılır hakkında bilgiler verilmektedir.

İlginizi Çekebilir

3 310x165 - Kalem Kitap Ayracı Nasıl Yapılır?

Kalem Kitap Ayracı Nasıl Yapılır?

Çocuklarınızın okulu daha fazla sevmesi için onlara süslü kitap ayraçları yapabilirsiniz. Kalem kitap ayracı yapımı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir