Home / Genel / Kelebek Kitap Ayracı Nasıl Yapılır?

Kelebek Kitap Ayracı Nasıl Yapılır?

Kelebek Kitap Ayracı Nasıl Yapılır?

Kız çocuklar için yapabileceğiniz ve birçok kızı da kitap okumaya teşvik eden el emeği kelebek kitap ayracı yapımı için bilgileri aşağıdan alabilirsiniz.

Kelebek Kitap Ayracı Yapımı

Muhteşem ve kızınızın hayran kalacağı kelebek kitap ayracı yapım aşamalarını aşağıdan okuyarak örgünüze başlayabilirsiniz.

  • Örgümüze sihirli halka yaparak başlıyoruz. Halkamıza 2 tane ikili trabzan – 3 zincir çekme örüntüsünü 4 defa uyguluyoruz. Son örüntüde trabzanı yaptıktan sonra 2 zincirle halkamızı tutuyoruz.
  • Tuttuğumuz halkada 3 zinciri geçiyoruz. 3 zincirden sonraki ilmeğe 2 – 7 – 2 örüntüsünü ikili trabzan, zincir, ikili trabzan şeklinde uyguluyoruz. Sonra zincir çekip bu sefer örüntüyü 2 – 5 – 2 şeklinde uyguluyoruz. Şimdi 2 zincir daha çekiyoruz.
  • Yukarıdaki son örüntüyü 2 zincir çektikten sonra tekrarlayalım 7’li olan ilk örüntüye tekrar geçiyoruz.
  • Elimizde 7 zincirlik bir boşluk oluştu. Buraya da ikili trabzanı 6 adet olacak şekilde yapıyoruz. Her trabzanı çekerken de 1 zincir ilave ediyoruz. Sonra 1 zincir kalacak, bu zincere de sık iğne yapıyoruz. 5 zincirlik olan yerlere ise 5 tane ikili trabzan geçiyoruz.
  • Bu aşamaya 6 zincir çekerek ve kaydırma ile başlıyoruz. Tekrar 5 ikili trabzan yaparak her tırabzandan sonra 1 zincir çekiyoruz. Şimdi ise 2 zincir çekiyoruz ve sık iğneyle yuvamıza tutunuyoruz. 2 zincir daha ekliyoruz. Şimdi ise 5 zincire yukarıdaki örüntüyü uyguluyoruz.
  • Sıra geldi kelebeğimizin antenlerine. 15 zincir çekerek başlıyoruz. Her yuva için kaydırma yöntemini uyguluyoruz. 15 zincir daha çekerek yine geriden gelip kaydırma yöntemine geçiyoruz.
  • 15 zincire başlarken çektiğimiz ilk zinciri tutuyoruz buraya 50 zincir daha yaparak iplerimizi kesiyoruz.
  • Antenleri kelebeğe diktikten sonra artık kelebek kitap ayracı kullanıma hazır olmuş oluyor.

 

Bir önceki yazımız olan Kalem Kitap Ayracı Nasıl Yapılır? başlıklı makalemizde kitap ayracı nasıl örügülür, kitap ayracı örgüsü ve kitap ayracı örmek hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir