Home / Genel / Horoşa Örgü Tekniği Nedir ? Nasıl Yapılır?

Horoşa Örgü Tekniği Nedir ? Nasıl Yapılır?

Haroşa Örgü Tekniği

 

Haroşa örgü tekniği; örgü dünyasına adım atmış herkesin duyduğu bir ifadedir. Kulağa çok zormuş gibi bir çağrışım yapsa da bu doğru değildir. Tam aksine haroşa örgü, çok kolay bir örgü tekniğidir. Özellikle yeni başlayanlar zorlanmadan kolaylıkla yapabilir. Bu tekniği öğrenmekle pek çok avantaj elde etmiş olursunuz. Örneğin; örgüye yeni başladınız ve bir model beğendiniz. Ama modelde sıklıkla haroşa örgü tekniği kullanılıyor. Bu tekniği öğrenmekle hemen işe başlayabilirsiniz. Veyahut yine bir modele başladınız ama içindeki bir kısmın tasarımı hoşunuza gitmedi. Hemen haroşa örgü tekniğini uygulayarak, bu kısmı değiştirebilirsiniz.

Günümüzde de hazır giyim ve el dokuma işlerinde haroşa örgü modeliyle sıklıkla karşılaşabilirsiniz. Tasarım örgülerde şık bir görüntü sağlar. Atkı, bere, şal, kazak, hırka, çorap bebek battaniyesi, bebek patiği, bebek yeleği vb.  aklınıza gelebilecek her türlü örgü işinde bu tekniği kullanabilirsiniz.

Haroşa Örgü Tekniği Nasıl Uygulanır?

Haroşa örgü; en basit ifadeyle ön ve arka sırada düz örgü örer gibi, ilmeği arkadan öne doğru kendimize çekerek oluşur. İp hep arkada kalacak, siz şişle kendinize doğru çekmiş olacaksınız. Çoğu zaman bu model ters örgüye benzetilip, karıştırılabilir. Ancak ikisi farklı örgü modelleridir. Orta kalınlıkta yün ip ve şiş kullanılarak yapılır. Bu tekniği; ön ve arka sırada hiç bozmadan sürdürerek haroşa örgü tekniğini kolaylıkla uygulamış olursunuz.

 

 

Bir önceki yazımız olan Kelebek Kitap Ayracı Nasıl Yapılır? başlıklı makalemizde kelebek kitap ayracı, kelebek kitap ayracı örgü tarifi ve kitap ayracı örgüsü hakkında bilgiler verilmektedir.

İlginizi Çekebilir

Penye ipten en güzel battaniye modelleri

Penye ipten Battaniye Modeli Yapımı

Penye ipten battaniye modelleri ile kış aylarında daha sıcak ve daha mutlu olacaksınız. Haydi korkmayın şişler …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir