Home / Bebek-Çocuk / Yapraklı Bebek Yeleği Nasıl Yapılır?

Yapraklı Bebek Yeleği Nasıl Yapılır?

Yapraklı Bebek Yeleği Nasıl Yapılır?

Sıcacık tutan ve oldukça güzel görünen yapraklı bebek yeleği yapımı için konumuzu okuyarak hemen örmeye başlayabilirsiniz.

Yapraklı Bebek Yeleği Yapımı

Oldukça kolay bir yapıma sahip olan yapraklı bebek yeleği örgü tarifi ile hem arkadaşlarınızın bebekleri için hediye götürebilirsiniz, hem de kendi bebeğiniz için kullanabilirsiniz.

  • Örgümüze 87 ilmek yaparak başlıyoruz ve 4 diş olacak şekilde haroşa örgü yapıyoruz.
  • Yeleğimizin ön kısmı 17 ilmekten, kolları 11 ilmekten, sırt kısmı 27 ilmekten oluşuyor. Tabi arttırma yapacağımız için hepsine 1 ilmek ekliyoruz.
  • 4 sıra boyunca düz örgü yapıyoruz ve modelimiz oluşuyor.
  • Düğme bölümü için 6 ilmek haroşa örüyoruz. Dolama, örme ve kesme işlemlerini birer kez yaparak örüyoruz. Yaprak desenleri için 5 ilmek düz ördükten sonra 2 ilmek daha örüp dolama, kesme işlemlerini tekrarlıyoruz. Sırt, arka ve ön kısmını 5 ilmek örüp 2 ilmek için yer değişimi yaparak dolma, örme ve dolama kesme işlemlerini birer kez tekrarlıyoruz.
  • Sırt kısmı haroşalar geçildikten sonra ters örülmektedir.
  • Yelekteki yapraklar için 2. Sıraya geçtiğimizde de aynı örgü stiline devam edip arttırılan ajur bölümlerini içe gelecek şekilde tamamlıyoruz. Son yaprağa gelindiğinde ise; ortadaki ilmeye boncuk geçiriyoruz.
  • Şimdi 5 sıra boyunca düz örgü yapalım. 2. Sıra için yaprak yaparken dış çizgiyi sabit nokta kabul ediyoruz. Modelimizi yaparak ajurlara devam ediyoruz.
  • Ajurlardaki toplam attırma 20 defa tekrarlanarak elde edilmektedir. Bu arttırmaları yaptıktan sonra yine 4 kez haroşa örgüsü yaparak kesmeye başlıyoruz.
  • Diğer kısımlarda da yine yaprakları örerek 4 kez haroşa örgüsünü yapıyoruz.

 

Bir önceki yazımız olan Kolay Bebek Battaniyesi Yapımı başlıklı makalemizde bebek battaniyesi, bebek battaniyesi nasıl örülür ve bebek battaniyesi örgü yapımı hakkında bilgiler verilmektedir.

İlginizi Çekebilir

9 310x165 - Yapraklı Roba Bebek Yeleği Nasıl Yapılır?

Yapraklı Roba Bebek Yeleği Nasıl Yapılır?

Yapraklı Roba Bebek Yeleği Nasıl Yapılır? Yapraklı roba bebek yeleği yapımı için hemen yazımızın devamını …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir