Home / Bebek-Çocuk / En Kolay Bebek Patiği Anlatımı

En Kolay Bebek Patiği Anlatımı

Birçoğumuzun oldukça sevdiği bebeklerimizin çocuklarımızın hatta kendimizin bile günlük hayatta sıklıkla tercih ettiği ayaklarımızı sımsıcak tutan patikleri yapmak artık düşündüğümüz kadar zor değil. Bu yazıda sizlere en kolay bebek patiği yapımını detaylıca anlatacağız. Örgü bilmeyenlerin bile kolayca yapabileceği bu model hem ayakkabı şeklinde oluşuyla hem şıklığı hem de rahat oluşuyla gönül ferahlığıyla tercih edebilirsiniz.

bebek patiği örgümodelleri.net  1024x1024 - En Kolay Bebek Patiği Anlatımı
en kolay bebek patiği yapımı

Gerekli malzemeler:

  • Bebe yünü
  • 2.5 numara şiş (daha büyük örmek isterseniz 3 numara şiş de tercih edebilirsiniz)

Geçelim anlatımına;

6-9 aylık bebeklere göre uygun olan bu patik için öncelikle şişimize 50 ilmek atarak haraşo örmeye başlayalım.10 sıra yani toplamda 5 diş haraşo sırası olduktan sonra model arka sırada kurulacağı için bir sıra daha haraşo örelim.

Timsah model koyacağımız bu modelde arka sırada iken ilk ilmeği ters alıyoruz daha sonraki ilmeği ipi şişe bir kez dolayarak örmeden alıyoruz. Bu şekilde sırası ile bir ters örüp bir örmeden başına ip dolayarak alarak sıra sonuna gelelim. 2.sıraya geldiğimizde ilk iki ilmeği ters alalım sonrasında başına ip doladığımız 2 ilmeği aynı şekilde başına tekrardan ip dolayarak ikisini birden tekrardan örmeden alalım.

Devamında sıra sonuna kadar bir ilmeği ters örüp sonra iki ilmeği bir başına ip dolayarak örmeden çekelim. Arka sıraya geçtiğimizde aynı şekilde ilk ilmeğimizi ters örelim ardından başına doladığımız toplamda 3 ilmek olan o ilmeği hepsini bir düz olarak örelim. Yani bu sırada da bir ters birde başına doladığımız ilmeği düz çekerek sıra sonuna kadar gelelim.

Son iki ilmeği de ters alarak örelim. Sıra başına geldiğimizde ilk ilmeği ters alıp sıradakini düz alıyoruz. Yani önceki sırada ters aldığımız ilmeği ters düz aldığımız ilmeği de düz almış oluyoruz. Bu şekilde dört aşamadan oluşan bu modelimizde ilk örneğimiz meydana çıkmış oluyor. 2. Örnek sıramıza geçerken özet geçecek olursak ilkinde yaptığımız gibi ilk ilmeği ters alıyoruz ikinciyi ise başına ipi dolayıp örmeden çekiyoruz.

Sırayı bitirip sıra başına tekrardan geldiğimizde ilk ilmeği yine ters alıp ikinci başına doladığımız ilmeği yine ip dolayarak ikisini bir örmeden çekiyoruz. Diğer sıra başında ise ilk ilmeği düz diğer başına ip doladığımız üçlü ilmeği de düz çekiyoruz son olarak örneğin son sırasında da ters ilmeği ters düz ilmeği düz alarak örneğimizi tamamlamış oluyoruz.

Döngüyü bu şekilde sürdürerek toplamda 4 sıra timsah modelimizi yapalım. Arka sıraya geçtiğimizde tüm ilmekleri düz alalım. Ön sıraya geçtiğimizde 17 ilmeği düz olarak örelim daha sonra 3 ilmeği birlikte örelim sonraki 3 ilmeği de birlikte örelim ardından 2 ilmeği ve diğer 2 ilmeği de birlikte örelim. Son olarak 3 ilmeği bir örüp diğer 3 ilmeği de bir örüp kalan 17 ilmeği düz örelim. Ardından 3 diş haraşo önden alarak örelim.

en kolay bebek patiği yapımı orgumodelleri.net  - En Kolay Bebek Patiği Anlatımı
en kolay bebek patiği yapımı

Arka sıraya geçtiğimizde 14 tane düz örelim ardından ikili kesme işlemimizi yine 14 ilmek kalana kadar devam ettirip son 14 ilmeği de düz örelim. Ardından ilmeklerimizi ördükten sonra 17 tane bağcık için ilmek atalım ve haraşo olarak örmeye devam edelim.

Sıra başına geldiğimizde üç ilmek örelim ipi başına dolayıp sıradaki iki ilmeği bir çekelim böylece iliğimizi oluşturalım. 1 diş haraşo daha ördükten sonra modelimizi keselim. Alt kısmını ve arka kısmını içten dikerek birleştirme yapalım. Son olarak iliğimizin geldiği yere uygun düğmeyi dikerek patiğimizi bitirelim.

bebek patiği yapımı orgumodelleri.net  1024x701 - En Kolay Bebek Patiği Anlatımı
en kolay bebek patiği yapımı

Bir önceki yazımız olan File Alışveriş Çantası Yapımı başlıklı makalemizde File Alışveriş Çantası, File Alışveriş Çantası nasıl yapılır ve File Alışveriş Çantası Yapılışı hakkında bilgiler verilmektedir.

İlginizi Çekebilir

Düğmeli Patik Örgü Modeli

Düğmeli Patik Örgü Modeli

Örgü modellerinin yapımı bilindiği üzere pek de zor değil. Düğmeli detaylı patik örgü de basit …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir