Home / Bebek-Çocuk / Bebek Yeleği Roba Yapımı

Bebek Yeleği Roba Yapımı

Örgü bilmeyen bayanların bile en kolay şekilde yapabileceği bebeklerden çocuklara çocuklardan yetişkinlere oldukça yakışan robadan yelek yapımını bu yazıda sizlerle paylaşacağız.

Bebek Yeleği Roba Yapımı orgumodelleri.net  - Bebek Yeleği Roba Yapımı
Bebek Yeleği Roba Yapımı

Tek parçada fazla el oyalamadan yapılan bu uygulama diğer modellerdeki gibi ayrı ayrı örmeyi gerektirmediği hem yapımı kolaylığıyla hem de gözlere hitap etmesiyle büyük bir beğeni toplamıştır. İster yeleklerinizde ister hırka modellerinizde ister de elbise vs. türlerinde kolaylıkla kullanabileceğiniz bu uygulamayı anlatmaya başlayalım.


Yapacağınız ürün için öncelikle aşağıdaki ilmek sayılarına bakarak istediğiniz yaş grubuna göre belirleyerek başlayabilirsiniz.


0-3 aylık ön için 10 kol için 12 arka için 20; kol için 12 ön için 10 robalar için 4 olmak üzere toplam da 68 ilmek.
4-8 aylık ön için 13 kol için 14 arka için 26; kol için 13 ön için 14 robalar için 4 olmak üzere toplam da 84 ilmek.
8-12 aylık ön için 17 kol için 11 arka için 34; kol için 11 ön için 17 robalar için 4 olmak üzere toplam da 94 ilmek.
1-2 yaş ön için 19 kol için 12 arka için 38; kol için 12 ön için 19 robalar için 4 olmak üzere toplam da 104 ilmek.


3-4 yaş ön için 23 kol için 16 arka için 46 kol için 23 ön için 16 robalar için 4 olmak üzere toplam da 128 ilmek
5-6 yaş ön için 26 kol için 18 arka için 52 kol için 18 ön için 26 robalar için 4 ilmek üzere toplam da 140 ilmek
7-8 yaş ön için 28 kol için 18arka için 56 kol için 18 ön için 28 robalar için 4 üzere toplam da 152 ilmek
Başlangıç ön kol arka ve roba sayılarını detaylıca sizlerle paylaştık. Dilerseniz roba aralarını bir ilmek değil de 2 ilmek olarak arttırabilirsiniz. Şimdi geçelim bebek yeleğinin anlatımına;

Gerekli malzemeler:

  • 3.5 numara şiş
  • Bebe yünü

Bebek Yeleği Roba Yapımı:

Ben sizlere 1-2 yaş robadan bebek yeleği anlatacağım. Öncelikle şişimize 104 ilmek atalım daha sonra yaka için ilmekleri önden alarak örmeye başlayalım.

İlk sıraya mahsus ilk ilmeği örerken diğer sıralarda örmeden devam edelim. 3 diş yani toplamda 6 sıra haraşo ördükten sonra ilk iliğimizi açalım (Erkeklerde ilik düğme konumuna göre sol kızlarda ise sağ tarafa açılır). İlik için 3 ilmek ördükten sonra ipimizi şişe bir kere dolayıp sıradaki 2 ilmeği bir çekmemiz yeterli olacaktır.

Bu aşamadan sonra 1 diş haraşo sırası daha örüp yaka ayırmalarına geçebiliriz. Ön için ayırdığımız 19 ilmeğin 7 tanesini ön pat için haraşo örüp kalan 12 taneyi ters alarak örelim. Daha sonra ipimizi bir kere şişe dolayıp sıradaki ilmeği örelim sonra tekrardan ipimizi şişe bir kere daha dolayarak arttırmalarımızı yapalım. Daha sonra kol için 12 ilmeğimizi ters alarak ördükten sonra aynı işlemi tekrarlayalım. Yani bir kere şişe ipi dolayıp bir ilmek örüp sonra tekrar şişe ipi dolayalım ve arka ilmeklerimizi 38 tane olacak şekilde örelim.

Tekrardan aynı işlemi yapıp diğer kol için 12 ilmek ardından artırmalar ve 12 ters örgüden sonra 7 ön patı haraşo örüp sırayı bitirelim. 2. Roba sıramızda 7 haraşodan sonra ipimizi önden alarak tüm sırayı bitirelim ve bu işlemi toplamda 20 roba sırası olana kadar tekrarlayalım. Kol paylarını kestikten sonra beden kısmını dilediğiniz modelle örerek ürününüzü tamamlayabilirsiniz.

Bebek Yeleği Roba Yapımı Videolu Anlatım:

Bir önceki yazımız olan Gökkuşağı bebek patiği Modeli başlıklı makalemizde Gökkuşağı Bebek Patiği Modeli, gökkuşağı bebek patik ve Gökkuşağı Bebek Patik Yapılışı hakkında bilgiler verilmektedir.

İlginizi Çekebilir

Bebek Hırkası Örgü Modeli 220

Bebek Hırkası Örgü Modeli 2020

Şirin görünen bebek hırkaları oldukça basit örülebiliyor. Kış mevsimi için bebeklerinizi koruyan hırkalar, yaz mevsiminde …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir